< فهرست دروس

درس خارج فقه استاد موسوی جزایری

95/08/22

بسم الله الرحمن الرحیم

موضوع : قواعد فقهیه / قاعده نفی سبیل

و من القواعد الفقهيّة، التي عمل بها الأصحاب، و طبقوها على موارد كثيرة في مختلف أبواب الفقه من العبادات و المعاملات و الأحكام، القاعدة المعروفة المشهورة، أي «نفي السبيل للكافرين على المسلمين».و بهذه القاعدة تمسّك شيخنا الأعظم قدّس سرّه في عدم صحّة بيع العبد المسلم على الكافر.[1]

مرحوم شیخ اعظم با استناد به قاعده نفی سبیل، قائل به عدم صحت بیع عبد مسلمان به کافر شده اند. البته شیخ تفصیلی ذکر نموده. ایشان می فرماید: امکان ایجاد مالیتی برای کافر وجود دارد لکن او محجور از تصرف است. اما غیر شیخ به طور مطلق این معامله را باطل دانسته اند. دایره تاثیر این قاعده بین فقها اختلافی بوده و برخی دایره آن را موسع و برخی دیگر آن را مضیق دانسته اند.

مستندات قاعده

1-آیات

اولین مستند قاعده آیه شریفه: لَنْ يَجْعَلَ اللّٰهُ لِلْكٰافِرِينَ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ سَبِيلًا[2] می باشد.

تطبیق آیه شریشه بر قاعده

تطبیق آیه شریفه بر این قاعده به این صورت است که این آیه نفی سبیل تشریعی می کند. یعنی خداوند متعال هیچ حکمی را که منشا تسلط کفار بر مسلمانان باشد، جعل ننموده است. لذا خیلی از ادله بواسطه این قاعده تخصیص می خورند. مثلا آیه شریفه احل اللّٰهُ البیع می گوید: همه معاملات صحیح است. لکن بنا بر این قاعده، فروش عبد مسلمان به کافر جایز نیست؛ چرا که موجب تسلط کافر بر مسلمان است.

این قاعده می گوید: خدا هیچ حکمی را که موجب تسلط کافر بر مسلمان باشد جعل نکرده است. این معنای نفی تشریعی است. یعنی ظهور اولیه این آیه شریفه در نفی سبیل تشریعی است.

اما اگر کسی ادعا کند که آیه شریفه در نفی سبیل تکوینی ظهور دارد. به این معنا که خداوند متعال می گوید: در عالم واقع هیچ وقت کفار بر مسلمانان غالب نمی شوند و همیشه غلبه با مسلمانان است، ما جواب می دهیم که این ادعا به حکم عقل و وجدان باطل است. زیرا چنان که تاریخ و غیر آن گواه است گاهی کفار پیروز جنگ ها بوده اند. قرآن کریم می فرماید: إِنْ يَمْسَسْكُمْ قَرْحٌ فَقَدْ مَسَّ الْقَوْمَ قَرْحٌ مِثْلُهُ وَ تِلْكَ الْأَيَّامُ نُدَاوِلُهَا بَيْنَ النَّاسِ[3] یعنی مسلمین هم مغلوب می شدند و هم غالب. پس ناگزیریم برای اینکه معنای آیه مستلزم کذب نشود، بگوییم: مقصود از آیه، نفی سبیل تشریعی است. یعنی خداوند در عالم تشریع هیچ حکمی که مستلزم تسلط کافر بر مسلمان باشد وضع ننموده.

نمونه چنین معنایی در جاهای دیگری نیز وجود دارد؛ مانند معنای لاضرر و لا ضرار. اگر بگوییم: مقصود از قاعده مذکور، عالم تکوین است، یعنی در عالم تکوین ضرری واقع نمی شود، کلام ما کذب خواهد بود. پس ناگزیریم، بگوییم معنای این قاعده لاضرر تشریعی است. یعنی خداوند متعال جعلِ حکمِ ضرری ننموده است.

اشکال به معنای آیه و جواب آن

برخی به استناد روایتی ضعیف السند ادعا کرده اند که آیه شریفه مربوط به روز قیامت است.

ما رواه الطبري في تفسيره، عن ابن ركيع، بإسناده عن أمير المؤمنين علي بن أبي طالب عليه السّلام، قال رجل: يا أمير المؤمنين، أ رأيت قول الله وَ لَنْ يَجْعَلَ اللّٰهُ لِلْكٰافِرِينَ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ سَبِيلًا و هم يقاتلوننا فيظهرون و يقتلون؟ قال له عليّ عليه السّلام: «ادنه ادنه» ثمَّ قال عليه السّلام: «فَاللّٰهُ يَحْكُمُ بَيْنَكُمْ يَوْمَ الْقِيٰامَةِ وَ لَنْ يَجْعَلَ اللّٰهُ لِلْكٰافِرِينَ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ سَبِيلًا" يوم القيامة».

جواب امام در روایت متناسب با فهم مخاطب بوده و سبب نمی شود تا ما از ظاهر آیه دست برداریم. حضرت در جواب آن شخص قرینه ای از آیه آورد و آن شخص هم قانع شد و رفت اما بسیار اتفاق افتاده که ظاهر آیه یک چیز بوده و ما به همان ظاهر عمل کرده ایم، اما در روایتی دیگر معنایی دیگر برای آن آیه ذکر کرده اند. دلیل این است که قرآن هفتاد بطن دارد. لذا این تاویلاتی که از قرآن می شود، موجب سقوط حجیت ظاهر آیه نمی شود. وجود بطون قرآن منافاتی با حجیت ظواهر آن ندارد. البته استفاده از بطون مختص اهل بیت است. علاوه به اشکال مذکور، این روایت به شدت ضعیف السند است.

2-روایات

قوله عليه السّلام: «الإسلام يعلو و لا يعلى عليه، و الكفّار بمنزلة الموتى لا يحجبون و لا يورثون».

و الخبر مشهور معروف، ذكره في الفقيه عن النبي صلّى اللّه عليه و آله في المجلّد الرابع في باب ميراث أهل الملل، فعمدة الكلام دلالته، و إلّا فمن حيث السند موثوق الصدور عن النبي صلّى اللّه عليه و آله لاشتهاره بين الفقهاء و عملهم به.[4]

در اینجا یک بحث سندی داریم و یک بحث دلالی. این روایت در باب «ان اخ الکافر لا یحجب الام» از ابواب «میراث الابوین و الاولاد» آمده.

در باب ارث گفته شده: سهم ام از اموالِ میت، یک سوم است در صورتی که اسباب حَجب نباشد. اما اگر اسباب حَجب وجود داشت، یعنی میت یا دو برادر داشت و یا یک برادر و دو خواهر و یا چهار خواهر، سهم اُم از یک سوم به یک ششم تقلیل پیدا می کند.

حال در روایت داریم اگر این خواهر و برادر ها کافر باشند، حاجب نخواهند شد.

در این باب چند روایت است که یکی از آنها مرسله شیخ صدوق است که فرمود: قوله عليه السّلام: «الإسلام يعلو و لا يعلى عليه، و الكفّار لا يحجبون و لا يورثون»[5] . این روایت را شیخ صدوق بدون واسطه از امام صادق (ع) نقل فرموده است. حضرت امام (ره) بحثی داشتند که مرسلات شیخ صدوق با یکدیگر متفاوتند؛ اگر ایشان بگوید: «روی عن الصادق» ، اعتباری به آن روایت نیست؛ زیرا خود شیخ روایت را از دیگری نقل کرده و اسناد آن را به امام گردن نگرفته است. اما اگر جایی ایشان بگوید:«قال الصادق»، در این صورت پذیرفته که روایت از امام است. مرحوم امام می فرمود: ما به چند دلیل به دسته دوم از مرسلات صدوق عمل می کنیم: اولاً ایشان در اوج وثاقت بوده؛ ثانیا شیخ صدوق خِرّیتِ فهم حدیث بوده و ثالثا، ایشان اهل اجتهاد هم نبوده؛ چرا که خود اجتهاد کار را خراب می کند. مثلا شیخ مفید اهل اجتهاد بوده و بوسیله قرائنی در روایت آن را معنا می کرد، اما شیخ صدوق اهل اجتهاد در روایت نبود.

البته در روایتی که در قواعد آمده یک عبارتی اضافه دارد و آن بمنزله الموتی است که در وسائل بیست جلدی این عبارت وجود ندارد هرچند در نسخ دیگر وسائل نیز این عبارت آمده است. البته مرحوم بجنوردی روایت را از وسائل نقل نکرده. در هر صورت این روایت مشهور بین فقهاست و همه به آن تمسک کرده اند پس به نظر ما با توجه به اینکه گفتیم صدوق فرموده «قال الصادق» و نیز عمل به روایت در توسط فقها، این روایت معتبر است. بر همین اساس محقق بجنوردی نیز فرمود: فمن حيث السند موثوق الصدور عن النبي صلّى اللّه عليه و آله لاشتهاره بين الفقهاء و عملهم به.

اشکال به دلالت روایت

برخی اشکال ضعیفی کرده اند بر اینکه روایت گفته الاسلام یعلو یعنی دین اسلام بر ادیان دیگر برتری دارد، حال آنکه مدعی شما برتری تشریعی مسلمین است بر کفار یعنی کفار نباید تشریعا بر مسلمین مسلط شوند.

جواب این است که دایره «الاسلام یعلو» خیلی وسیع است و هم شامل برتری خود اسلام بر سایر ادیان است و همشامل برتری مصادیق آن است. مثلا از نظر تشریعی هم خداوند حکمی نمی کند که مسلمین تحت تسلط کفار قرار گیرند. اسلام که واقعیتی خارجی نیست بلکه یک امر معنوی است، پس پیروزی و شکستش به پیروزی و شکست مسلمین است. بنابراین اگر مسلمین ذلیل شوند، اسلام ذلیل شده. مثال دیگر فروش مصحف به کافر است؛ زیرا اگر کافر مالک مصحف شود بر اسلام مسلط گشته به این علت که مصحف شریف کتاب اسلام است. مسلمین هم نماد اسلام هستند پس ذلت آنها ذلت اسلام است.

مضاف بر اینکه ذیل روایت فرموده: «الکفار لا یورثون»، یعنی خود حضرت تطبیق بر مصادیق اسلام و کفر داده یعنی مسلمین و کفار.

دلیل بعد قاعده، اجماع است که مرحوم بجنوردی معمولاً آن را رد می کند و می فرمایند: که اجماع، محتمل المدرک است. ما نیز سابقاً جواب داده ایم که چنین روایاتی کاشف از قول معصوم نیستند اما دلالت بر این دارند که همه این فقها بدون مدرکی معتبر، چنین فتوا نداده اند.


BaharSound

www.baharsound.ir, www.wikifeqh.ir, lib.eshia.ir

logo